Premium domain nedir?

post-thumb1

Daha önce domain sorgulama gerçekleştirdiyseniz, normalde gördüğünüz fiyatlardan daha pahalı domainlere denk gelmiş olabilirsiniz. Bu da büyük olasılıkla bir premium domain ile karşılaşmışsınız demek. Peki, bir domaini “premium” yapan nedir ve premium domainler neden diğerlerinden daha pahalıdır? Premium alan adları, genellikle kullanıcıların daha önce kaydettirdikleri domainleri sattıkları ikinci el domian pazarlarında bulunur veya kayıt kuruluşları tarafından belirlenir.

Bir domainin premium olması anahtar kelime kullanımı, markalanabilirliği, kısalığı ve domain uzantısı gibi etkenlere bağlıdır. Yalnız ödemeniz gereken yüksek fiyatın sadece ilk alım için geçerli olduğunu unutmayın, premium domainler de uzantılarına bağlı olarak normal yenileme fiyatı üzerinden yenilenirler.

Domainin işletmeler için önemi nedir?

Dijital pazarlama artık bir seçenek değil, 2019 ve sonrasında ayakta kalmak isteyen işletmeler için bir zorunluluk. Ne yazık ki araştırmalar, Türkiye’deki mikro KOBİ’lerin yüzde 47’sinin halen bir web sitesine sahip olmadığını gösteriyor.

Mobil teknolojilerin ve sosyal medyanın hızlı bir şekilde benimsenmesi, işletmelerin sadece bir web sitesine değil mobil uyumlu bir web sitesine ve müşterileriyle etkileşim içinde bulundukları bir online varlığa sahip olma ihtiyaçlarını artırdı.

Tüketiciler ister öğle yemeği sipariş etmek için ister gelinlik almak için olsun, bir şey satın almadan önce internete yöneliyor. Yani hangi alanda olursa olsun, bir işletme sahibiyseniz bir web sitesine ihtiyacınız var.

Domain nedir konusundan bahsederken de değindiğimiz gibi, bir domaininiz olmadan web siteniz de olamaz.

Domain, insanların web sitenize erişmek için kullandıkları rasgele bir web adresinden ibaret değildir, işletmeler için marka kimliklerini oluşturmak ve tüketici deneyimini geliştirmek için büyük bir fırsattır.

Domainler beklenti oluşturulmasını sağlayabilir

Bazen markalı bir domain bulamayabilirsiniz ya da faaliyet gösterdiğiniz pazar, marka tanınırlığı yoluyla iş kazanmak için fazla rekabetçi olabilir. Böyle durumlarda, tüketici beklentilerini belirlemek ve tıklanma oranlarını artırmak için alan adınızı stratejik olarak kullanabilirsiniz.

Örneğin İstanbul gibi büyük bir şehirde bahçe ve çim bakımı hizmeti veriyorsanız, rekabet miktarından dolayı bir marka kimliği geliştirme konusunda zorlanabilirsiniz. Çok az kişinin tanıyacağı markalı bir domain seçmek yerine istanbulbahcebakim.com gibi bir domain seçerek daha fazla değer elde edebilirsiniz.

Genel bir terim olduğu için bu adı marka tescil ettiremeseniz de, web sitenize gelen ziyaretçilerin beklentilerini açıkça belirlemenize yardımcı olur. Ayrıca pazarınızdaki ya da sektörünüzdeki hedeflenmiş anahtar kelimeleri seçmek, yerel SEO’nuzu geliştirmenize yardımcı olabilir.

 

0 Yorum

Bir Yorum Bırak