Domain nedir, ne işe yarar, nasıl alınır ve kullanılır?

post-thumb1

Domain nedir sorusunun cevabını bilmek, başarılı bir online varlık oluşturma konusunda size çok yardımcı olabilir. Özellikle de satışlarınızı artırmak için web sitesi kullanmak isteyen bir küçük işletme sahibiyseniz… Domain ya da alan adınız dijital varlığınızın bel kemiğidir. Ziyaretçilerinizin bilmesi ve hatırlaması gereken en önemli şeylerden biri olmasının yanı sıra çok kanallı pazarlama stratejinizin de kritik bir parçasıdır.

Bu yazımızı; domain nedir, nasıl kaydettirilir ve nasıl kullanılır gibi konuları daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için oluşturduk.

Domain, karmaşık bir konu gibi görünebilir ama bu rehberi okumayı bitirdikten sonra domain nedir konusuna daha hakim olacak, alan adları ve alan adı kaydı ile ilgili akıllı kararlar almanız için gerekli temel bilgileri elde edeceksiniz. 

Domain nedir ve neden önemlidir?

Domain ya da alan adı, bir web sitesinin fiziksel adıdır.

Bir domain sadece o domainin sahibi tarafından erişilebilir ve kullanılabilir.

Domain, birinin doğrudan belirli bir web adresine erişmek için tarayıcıya yazdığı harf, sayı ve sembollerin birleşimidir.

Alan adları, insanların interneti taraması ve belirli bir web sitesine erişmesi için kolay bir yol sağlar. Yoksa hepimiz, bilgisayarların web sitelerini tanımak için kullandıkları sayı ve harf dizelerinden oluşan IP adreslerini kullanmak zorunda kalırdık.

Domain, kişilerin web sitelerini ziyaret etmelerini kolaylaştırmak amacıyla kullanıldığından, basit ve akılda tutulabilir olması önemlidir.Domainin iyi seçilmiş olması ve alındıktan sonra değiştirilemiyor olmaları, domain pazarında bir talep oluşmasını sağlar. Sonuç olarak her domainin parasal bir değeri vardır.

Domain ve URL’nin farkı nedir?

Domain nedir sorusuna geri dönersek, domain birini belirli bir web sitesine yönlendirebilen bir metin dizisidir diyebiliriz. Ama bu aynı zamanda URL (Uniform Resource Locator)’nin de genel bir tanımı olabilir. Hatta aralarında belirli farklar olmasına rağmen çoğu insan domain ve URL’yi aynı anlamda ve birbirlerinin yerine kullanır.

URL nedir?

URL (Uniform Resource Locator) kullanıcıyı bir web sitesi ya da sayfasına yönlendiren adrestir. URL ve domainin benzer noktaları olsa da URL çok da ayrıntılı ve tanımlayıcıdır. Hatta URL içinde domaini de barındırır.

Örneğin,  https://www.webmarkalar.com/npanel/

Domain ve web sitesinin farkı nedir?

Birçok kişi istemeden domain ve web sitesini birbirine karıştırıyor ancak bu iki terim internet bağlamında birbirlerinden oldukça farklı. Domain ve web sitesi yakından ilişkili olsalar da aynı değiller ve aralarındaki farkı bilmeniz gerekiyor.

Web sitesi nedir?

Bir web sitesi domain üzerinde yaşar ve internet kullanıcılarının ön uçta yaşadıkları deneyimi oluşturan arka uçtaki dosyalar ve kodlama dilinin birleşimidir.

Başka bir deyişle, web siteniz, bir kullanıcının alan adınızı ve alanınızdaki belirli URL’leri ziyaret ettiğinde gördüğü şeydir.

Web sitesi ve domain arasındaki fark

Markalar genellikle web sitelerini ve domainlerini aynı eylem çağrısı içinde kullanıyorlar – “XYZ.com adresindeki web sitemizi ziyaret edin!” Bu tür bir pazarlama iletişimi çoğu insanın web sitesi ve domain terimlerini karıştırmanın sebebi olabilir.

Domain, kullanıcıların web sitenize erişmek için web tarayıcılarına yazdıkları karakter dizisine denir.

Örnek vererek açıklamak gerekirse, domaini ev adresiniz web sitesini ise fiziksel eviniz olarak düşünebilirsiniz. Adres, evinizin bulunmasını sağlar ancak tarz, boyut ve düzen gibi özellikler bir evden diğerine büyük farklılık gösterebilir.

 

0 Yorum

Bir Yorum Bırak